Návraty ke kořenům

registrační číslo CZ.1.07/1.1.07/03.0008

Naše Základní škola Žimrovice získala z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost dotaci na projekt, který jsme si nazvali Návraty ke kořenům. Ten budeme realizovat společně s dalšími malotřídními školami, které jsou partnery našeho projektu, ZŠ Mokré Lazce, ZŠ Větřkovice, ZŠ Opava – Vávrovice a ZŠ Kyjovice. Každá škola má za úkol zpracovat dvacetiminutový filmový dokument o významné osobnosti svého regionu. Výběr osobnosti je zcela v kompetenci každé školy. V měsíci květnu se natočené dokumenty budou promítat na putovním filmovém festivalu Kořeny, závěrečný ceremoniál festivalu proběhne v obci Žimrovice, kde budou dětským filmařským kolektivům předány ceny diváků a odborné poroty.

Cesta k samotnému festivalu však bude dlážděná prací dětí zúčastněných škol i jejich pedagogů, kteří průběžně absolvují školení mediální výchovy, práce s kamerou i střihu filmového dokumentu. Naše škola bude točit film o komplikované osobnosti Karlu Weisshuhnovi, který před sto lety výrazně ovlivnil charakter obce Žimrovice.

Fotografie z Putovního filmového festivalu (16. květen 2012) k nahlédnutí ZDE.

Zvykoslovný rok

V rámci projektu Návraty ke kořenům vydala naše škola publikaci Ke kořenům aneb Tradice a zvyky nejen z Opavského Slezska, kterou Vám zveřejňujeme níže. Snažili jsme se o zmapování zvyků a tradic nejen z Opavska. Publikace je doprovázena ilustracemi Bořka Frýby a mnoha fotografiemi.

Při nakládání s uvedenými texty se prosím řiďte autorským zákonem (zákon č. 121/2000 Sb. ve znění pozdějších novelizací).