Základní škola a Mateřská škola Žimrovice

Image 1
Image 2
Image 3
Image 4
Image 5
Image 1
Image 2
Image 3
Image 4

Mikulášská nadílka ve školce a škole


Roky už prověřily naši školní tradici, kdy kluci a děvčata ze 4. ročníku ve svátek sv. Mikuláše se převlečou za anděly, čerty a Mikuláše a jdou trestat i nadělovat do mateřské a základní školy. 6. prosince 2019 tomu nebylo jinak. Mikuláš se svojí družinou nejdříve přišel do školky, aby si vyslechl básničky a písně našich nejmenších. Čerti museli sedět poslušně na lavičce, protože některé děti propukaly v pláč. Nakonec ale Mikuláš dospěl k závěru, že si i přes drobné zlobení všechny děti zaslouží nějaký ten pamlsek.
Po zpáteční cestě do školy se celá družina zastavila do ADP Žimrovice, kde byla v syrovém a větrném počasí podarována teplým čajem a výbornými palačinkami.
Ve škole už byla situace jiná. Čerti na lavičce už neseděli. Měli práce až nad hlavu, protože se museli vypořádat s mnoha výtečníky. Proč ale byli černou barvou označeni i učitelé, je stále záhadou. Naštěstí si čerti žádné dítě s sebou neodnesli (ani učitele), takže k poklesu počtu žáků v důsledku návštěvy sv. Mikuláše nedošlo.
Chtěl bych poděkovat děvčatům a chlapci ze 4. třídy, že si pro své mladší spolužáky a děti ze školky připravili krásnou oslavu tohoto světce. David Šrom

Proběhl 10.vánoční jarmark v Žimrovicích

Ve větrném počasí se 5. prosince 2019 konal již 10. ročník Vánočního jarmarku na návsi naší krásné obce Žimrovice. Celkem 11 stánků zaplnilo od 14. hodiny prostranství mezi místní poštou a ADP. Prodejci nabízeli kromě tradičního vánočního pití i občerstvení, ve většině stánků byly ke koupi ruční výrobky. I naše děti byly mezi prodávajícími.

Celý článek...

Beseda se spisovatelem Janem Opatřilem

Ve čtvrtek 21. listopadu jsme byli přizvání Knihovnou Hradec nad Moravicí na besedu se spisovatelem Janem Opatřilem do Kina Orion, kde nám autorem byla představena tvorba pro děti včetně nejnovější knihy pro nejmenší Kapřík Metlík. Z knihy nám pan spisovatelem přečetl i úvodní kapitolu, vyprávěl o své lásce k rybaření i tom, jak se píše kniha. Dnes už máme ve školní knihovničce několik výtisků této knihy, kterou si děti mohou zapůjčit.
Pěknému času předcházela ještě návštěva diashow v Loutkovém divadle Opava, kde cestovatelka paní Motani nás seznámila se životem na Borneu.
Foto z besedy najdete ve fotogalerii.

Prvňáčci byli pasováni za čtenáře


V pátek 22. listopadu naši nejmladší spolužáci předvedli ostatním dětem, učitelům i svým rodičům, co se naučili během prvních měsíců ve škole. Od písmenek, slabik a slov se děti dostaly až k čtení celých vět. Celé vystoupení bylo protkáno množstvím básniček a písní. Za svou snahu byly děti v samotném závěru pasovány králem na čtenáře a dostaly svůj první Slabikář. Právem si kromě Slabikáře, titulu Čtenář děti užily i dobrého dortu.
Gratulace patří dětem i paní učitelce Aleně Šromové za odvedenou práci, pot a slzy. Vše se přetavilo v moc hezkou akci, kterou naleznete zdomunetovanou ve fotogalerii.

Svatomartinská slavnost - slavnost světel

Jako i v jiných letech naše organizace připravila pro širokou veřejnost v pondělí 11. listopadu lampiónový průvod, který je z části motivován stínadelskou tradicí, při které Vontové zapalovali svíce ve svých oknech, z části je motivován příběhem sv. Martina, který se podělil o svůj plášť se žebrákem. Komenského myšlenka, že „světlo má moc zahnat tmu, ne naopak,“ byla naplněna desítkami lampiónů, které si přinesli účastníci naší slavnosti v podvečer ke škole.
Průvod světel prošel přes záhumenek ke školce a stočil se opět k budově školy. Každý, kdo došel až před školní budovu, mohl jít po světýlkách temnou zahradou, kde se pohybovala strašidla a různé pohádkové bytosti. Za odměnu dostali odvážlivci povidly plněné svatomartinské rohlíčky, kterým říkáme podkovy. Ty byly čerstvě upečené našimi školáky během pondělního dopoledne.

Více článků...
Škola na dlaniPřírodní zahradaŠkola pro udržitelný život - logoOvoce do škol - logoMŠ Hradec nad Moravicí