3D tiskárna v ZŠ

25. 7. 2023

Už jste se setkali s 3D tiskárnou – tedy se zařízením, které dokáže vytisknout trojrozměrné předměty? Jako náplň do 3D tiskárny slouží tzv. filament neboli tisková struna, která je vyrobena z plastu, případně z dalších např. kompozitních materiálů. Za pomoci filamentových strun vznikají modely, které si můžeme sami navrhnout, případně stáhnout a vytisknout již hotové modely z řady internetových databází.

3D tisk zábavnou formou rozvíjí kreativitu i technické myšlení. V moderním školství je jednou z nejpopulárnějších nových technologií.

Využili jsme příležitost získat 3D tiskárnu pro školu zdarma. Přihlásili jsme se do programu Průša pro školy, který s 3D tiskem pomáhá po technické i didaktické stránce.

Pro získání 3D tiskárny bylo nutné splnit několik podmínek:

  1. Montáž stavebnicové verze 3D tiskárny Original Prusa i3 MK3S+ podle podrobného návodu. Sestavení tiskárny z jednotlivých součástí, množství komponentů, spojovacího materiálu, elektroniky a kabelů představovalo více než 20 hodin precizní práce, které se ujal ředitel školy Jan Volf. Po dokončení tiskárny bylo nutné provést kontrolní testy, kalibraci tisku a vytisknout první testovací modely.
  2. Úspěšné absolvování školení na téma údržby a ovládání tiskárny, základů tisku a 3D modelování.
  3. Vytvoření vzdělávacího projektu souvisejícího s 3D tiskem, jehož cílem bylo vytvořit ucelený obsah do vyučovací hodiny a navrhnout 3D model využitelný ve výuce. Společně s žáky školy projekt otestovat. Přehledně projekt zdokumentovat, doložit všechny podklady (metodické pokyny, návod k modelování, 3D modely, fotografie, tiskové soubory).
  4. Zveřejnění projektu na webu Printables.com, zpřístupnění projektu ostatním školám.

Byli jsme úspěšní a získali jsme tiskárnu od firmy Prusa Research a.s. v hodnotě 20 000 Kč.
Žáci 5. ročníku si tak práci s tiskárnou a 3D modelování vyzkoušeli v posledním čtvrtletí školního roku.

Technologie 3D tisku si najde své místo ve výuce informatiky, uplatní se však také v kroužku pro zájemce, který povede od září ředitel školy. Můžeme vytvářet modely nejen pro zábavu, ale navrhovat užitečné a praktické předměty nebo také vlastní učební pomůcky.

3D tiskárna