Svátek slaví

Zítra: Lukáš

Proškoly.cz

Ekoaktivity

renovace  studánkyOd roku 2000 se naše škola aktivně zapojuje do aktivit s environmentální tematikou. Naše prvopočáteční snažení započalo projektem Škola v lese a les ve škole, v rámci kterého v roce 2001 škola získala 7. místo v republikové soutěži mezi 500 přihlášenými subjekty. Od roku 2003 jsme přihlášeni do projektu Ekoškola. Již v roce 2004 jsme získali svůj první titul Ekoškola, tehdy ještě v rámci České republiky, a 2. místo v soutěži o nejlepší samostatný projekt v rámci ekologické výchovy. Od roku 2005 jsme zapojeni do mezinárodního projektu Eco – School, kde jsme „sklidili“ mnoho ocenění za naše ekologické aktivity, které jsou vystavěné na důsledné práci ekotýmů z řad dětí a zaměstnanců školy. Prestižní mezinárodní titul jsme získali poprvé v roce 2006, následovala pak úspěšná obhajoba v roce 2008 a naposledy v roce 2010. Posledně udělený titul má dobu „trvanlivosti“ do roku 2015.

Našich aktivit na poli environmentální výchovy si cení i Moravskoslezský kraj, když nám v roce 2006 udělil 3. místo v soutěži Ekoškola Moravskoslezského kraje, v následujících letech jsme opakovaně získali Certifikát Ekoškola MSK, v roce 2010 jsme z rukou náměstkyně hejtmana získali nejvyšší ocenění Ekoškola MSK, které v daném roce získává pouze jediná základní škola v kraji.

Přestože nás ocenění hřeje, při našich aktivitách nám jde především o vybudování pozitivního vztahu dětí ke svému prostředí, obci, přírodě. Důsledně se snažíme učit děti třídit odpad, mezi tradice naší školy patří zdobení vánočního stromečku pro zvířátka, starost o ptačí budky, které jsme si sami vytvořili, společné vycházky do okolí školy, péče o školní zahradu, vlastní Naučnou stezku za školou atd. Začlenění environmentální výchovy do průřezových témat a učiva je pro nás samozřejmostí. Společně s dětmi se snažíme v rámci sítě Škol pro udržitelný život o aktivní přístup proměny našeho okolí. Příkladem může být obnova studánky v obci, máme však vypracovaný celý seznam aktivit, kterými bychom se chtěli podílet na přeměně vesnice a jejího okolí.