Hradecký betlém

altNaše škola díky poskytnutému grantu Města Hradec nad Moravicí mohla ve spolupráci s opavským výtvarníkem Bořkem Frýbou vydat na konci roku 2014 originální papírový betlém z Hradce nad Moravicí. Snažili jsme  se na něm zachytit významné postavy a dominanty Hradce. V reálu by se možná některé zachycené osobnosti nechtěly potkat, ale událost u Jesliček má lidi spojovat. Vždyť andělé již pastýřům hlásali: "Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle. Bůh v nich má zalíbení!"
Níže přinášíme k betlému několik málo postřehů.

Betlém můžete obdržet v ZŠ Žimrovice.

altSvatá rodina
Josef s Marií a právě narozeným Ježíšem Kristem

Ponocný Bořek Frýba alt
Ponocný je ten, kdo v noci ponocuje z důvodu hlídání majetku. Případně v noci ponocuje, protože svá nejlepší malířská díla tvoří za svitu měsíce.

altHradecký farář p.Tomáš Klein
Narodil se v Myšlechovicích u Litovle na Moravě 17. prosince 1858, na kněze byl vysvěcen 5. července 1882. Na faru v Hradci nastoupil 18. prosince 1893.

Dechová hudba v Hradci
Josef Lazecký (vlevo),Petr Kvasnička (zakladatel první dechovky), Karel Vícha, Andělín Dušek

altZpěváčci s bezejmenným kytaristou

altPocta cukrářskému umění v Hradci nad Moravicí

altHostinský Josef Babinec

Narodil se v r.1885 v Mniši v rodině domkaře. V r.1922 je uváděn jako nový majitel hostince U bílého kříže (nyní restaurace Na Podolí)

ochKurt Gebauer
Narodil se 18.srpna 1941 v Hradci, studoval v letech 1955-59 na kamenicko-sochařské škole v Hořicích. Od r.1978 zdobí prostranství před Domem uměním v Opavě jeho Utíkající dívka.Do tisku se dostal obrázek vpravo.

altKarel Maria Lichnovskýalt
Narodil se v r.1819. Město Hradec mu vděčí za výstavbu impozantního Červeného zámku a Bílé věže. Zemřel v r.1901.

Hradecký kronikář a učitel Ladislav Sonnek
Proslul jako zapálený učitel dějepisu a pečlivý kronikář města. Kromě psané kroniky vytvářel pravidelné fotokroniky, kde zachycoval často i drobné události a proměny Hradce a okolních obcí.

Učitel Čeněk Kanclíř
nastoupil do hradecké školy v r.1898. Byl v počátcích národního obrození v Hradci, od r.1910 k němu jezdíval na letní prázdniny do Branky u Opavy básník Petr Bezruč.

altSochař a malíř Vincenc Havel
Žil v letech 1906 až 1992. Do Hradce se nastěhoval v roce 1947. Jeho sochy, reliéfy, busty a portréty zdobí Opavu a okolní města.

altKníže Karel Alois Lichnovský
Získal po smrti svého otce zámek v Hradci r. 1788. Po požáru zámku v r. 1796 jej nechal přestavět do dnešní empírové podoby. Za jeho života zde 2x zavítal L.W.Beethoven. V r.1801 obdržel ovce plemena „merino“, které se staly základem vyhlášeného chovu.

altTovárník Karel Weisshuhn
Narodil se v roce 1837 v rodině nadlesního v tehdejším pruském Slezsku na Ratibořsku. V roce 1891 v Žimrovicích postavil továrnu na výrobu papíru s 3,6 km dlouhým vodním náhonem. Zemřel v r. 1919.

altPocta všem dobrovolným hasičům
Na Podolí byl dobrovolný svaz založen v r.1871.

altBezejmenný dobrovolný hasič asi ve věku 60 let

altTři králové
Jsou to kluci (a holky) jako každý jiný.