Svátek slaví

Zítra: Ilja

Proškoly.cz

Zahrada poznání a hry

„Zahrádka u Vašeho domu je stejný projev Vaší životní kultury, jako Váš byt nebo Vaše knihovna. Je na ní na první pohled vidět, jaké jsou naše nároky na krásu, řád nebo soulad.

Karel Čapek „Věci”

Maketa zahradyMyšlenka přetvořit školní zahradu na místo hry, poznání a odpočinku vznikla v polovině roku 2003. Oslovený pražský výtvarník Miroslav Pacner vytvořil na podzim téhož roku návrh školní zahrady a radní města Hradce nad Moravicí schválili projekt k realizaci.

V létě roku 2004 začaly první práce na zahradě. Z nedalekého kamenolomu v Bohučovicích bylo postupně navezeno 60 tun kamene, z kterého se začal tvořit amfiteátr na jižní straně zahrady u potoka Melečku. Výstavbu kamenného díla si řídil sám autor návrhu zahrady Mirek Pacner. Práce pokračovaly na výstavbě 15 metrů dlouhého zahradního jezírka a miniarboreta na vyvýšeninách za jezírkem. Kromě profesionálních firem se do podzimu 2004 podíleli na výstavbě zahrady místní hasiči i rodiče žáků školy. Obrovský kus práce odvedly se všemi zaměstnanci i děti naší školy.

Na jaře roku 2005 pokračovaly práce na realizaci projektu „Zahrada poznání a hry“. V průčelí školy vedle svítících kamenů bylo vysázeno bludiště z buxusů a vzniklo malé odpočívadlo u vstupního chodníku školy. Děti se zapojily do výstavby bylinkové spirály a terénních úprav v okolí hřiště, dotvářely se další prvky v zadní části zahrady – záhonky, odtok z jezírka, dřevěný můstek, chodníky okolo školy, výsadba bahenních rostlin atd.

Plánek školní zahrady

Na školní zahradě máme nainstalované informační tabule s úkoly pro děti.

Z našeho snažení při výstavbě školní zahrady vznikl i malý manuál. Obsahuje postřehy a zkušenosti, které jsme během přestavby školního pozemku nasbírali.