Svátek slaví

Zítra: Ilja

Proškoly.cz

Ekoškola

Za slovem ekologie nehledáme žádnou ideologii, je to pro nás životní styl - zodpovědný přístup k životu.

Naše zapojení v programu Ekoškola

Senát 2010Naše škola je zapojena do mezinárodního programu Ekoškola již od roku 2005, kdy byl tento uznávaný projekt českým školám poprvé nabídnut. Už v roce 2006 jsme získali svůj první mezinárodní titul Ekoškoly, který jsme si přebírali za veliké slávy v Senátu ČR v Praze. Do této ctihodné instituce jsme se opětovně vrátili v roce 2008 a 2010, když jsme titul obhájili.
V současné době máme mezinárodní titul Ekoškola udělený na období 2010 – 2015. Za slávou a fanfárami, které jsme si opakovaně užili, však stojí mnoho soustavné a usilovné práce, promyšlené plánování, ekologizace provozu školy a velké nadšení zaměstnanců a žáků školy. Níže popsané řádky v kostce popisují cestu našeho environmentálního snažení.

7 kroků k Ekoškole

Předně jsme museli naplnit metodiku 7 kroků, která je jednoduchým, ale účinným nástrojem k tomu, aby se z naší školy stala skutečná Ekoškola. Tato metodika je společná pro všechny země a školy, které se programu Ekoškola účastní.

1. založení pracovního týmu
2. analýza ekologického stavu školy
3. plán činností
4. monitorování a vyhodnocování
5. environmentální výchova ve výuce
6. informování a spolupráce
7. ekokodex

Ekodestaro

TémataEkoškoly

V rámci programu Ekoškola se věnujeme několika tématům, která rozdělujeme podle stupně důležitosti. Předně jsme museli obsáhnout Základní témata:

1. voda
2. energie
3. odpady
4. prostředí školy

Při obhajobách titulu nám přibylo téma Doprava v obci.
Tématům Ekoškoly se věnujeme ve výuce, v rámci projektových dnů nebo tematických dnů. K seznámení žáků s tématy využíváme pracovní listy Ekoškoly, některé jsme si vytvořili sami.

Nejmenší ekoškola v republice

O našem snažení natočila Česká televize dokumentární film, který nese název použitý v tomto titulku. Dokument byl uveden a následně reprízován v rámci seriálu Náš venkov, který ČT uvádí na svém druhém programu.

Zde si můžete prohlédnout film Nejmenší ekoškola v republice.